This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Newcastle Flame - Cardina
- Lee Jofa
SKU
980077.519.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14.5 in (36.83 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon - 85%, Cotton - 15% |
| Furniture Grade | 35 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Flamestitch |
| End Use | Upholstery |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items