This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Scout - Ivory
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- Folklore
SKU
AM100459.161.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 49.6 in (125.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 31.1 in (78.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.4 in (31.5 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | Folklore |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 62%, Linen - 21%, Polyester - 17% |
| Furniture Grade | 77 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 45,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Novelty |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items