This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Scout - Forest
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- Folklore
SKU
AM100460.516.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 47.63 in (120.98 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 31.1 in (78.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Halfdrop | 15.5 in (39.37 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | Folklore |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 48%, Cotton - 16%, Acrylic - 13%, Polyester - 12%, Rayon - 11% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Global |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items