This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Broad Sofa
- Kravet Design
- The Modern Collection
SKU
AS8011-2.SOFA.0
91W x 34D x 31H
In stock
Broad Sofa
Available by the Inch, Custom Inquiries Invited. Also Available: Sectionals
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 12 Weeks |
| Collection | The Modern Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 91 in |
| Depth | 34 in |
| Height | 31 in |
| Inside Width | 67 in |
| Arm Height | 23.5 in |
| Seat Height | 17 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Yardage | 24 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning