This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cape May Chair
- Kravet Design
SKU
B150.UPHOLSTERED CHAIR.0
33.5W x 39.5D x 36H
In stock
Cape May Chair
Swivel option additional. Also available: carved leg with casters (Sunapee B140) or no casters (Sebago B441/B141), ottoman and sofa . Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Motion Type | Swivel |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 33.5 in |
| Depth | 39.5 in |
| Height | 36 in |
| Inside Width | 20 in |
| Arm Height | 26 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Depth | 22 in |
| Yardage | 12.25 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning