This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Wrapped Tapered Side Table
- Kravet Design
SKU
B5110.OCCASIONAL TABLE.0
20W x 20D x 20.25H
In stock
Wrapped End Table W/Glass
Fabric, vinyl or leather fully wrapped with nails standard as shown (#9 size only). Tempered glass top included. Select ferrule finish: Antique Brass, Polished Nickel or Brushed Nickel. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | Tables |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 20 in |
| Depth | 20 in |
| Height | 20.25 in |
| End Use | Casegoods |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning