This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Tileston Chair
- Kravet Design
- Thom Filicia
SKU
B621.UPHOLSTERED CHAIR.0
27.5W x 36D x 33.5H
In stock
Tileston Chair
Also available: ottoman. Select Brushed Nickel or Satin Brass arm plates. Select from Ash finishes or Paints. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Designer | Thom Filicia |
| Wood Type | Kravet Ash |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 5 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 27.5 in |
| Depth | 36 in |
| Height | 33.5 in |
| Inside Width | 21 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 9.5 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning