This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ikat Stripe - Tomato/Oys
- Lee Jofa
- Blithfield
SKU
BFC-3503.19.0 - Discontinued
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 24.5 in (62.23 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Blithfield |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 88%, Polyamide - 12% |
| Furniture Grade | 46 |
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| UFAC | 2 |
Certification Letters
Similar Items