This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bellport - Sand
- Lee Jofa
- Blithfield
- Leighton
SKU
BFC-3714.16.0
In stock
Minimum Order Quantity: 1.1
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9 in (22.86 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Blithfield |
| Collection | Leighton |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Notes | Coordinating Wallcovering Pbfc-3524 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 88%, Nylon - 12% |
| Furniture Grade | 72 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items