This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Mayfield - White
- Lee Jofa
- Blithfield
- Leighton
SKU
BFC-3717.161.0
In stock
Minimum Order Quantity: 1.1
| Width | 52.25 in (132.72 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19.75 in (50.17 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Halfdrop | 10 in (25.4 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Blithfield |
| Collection | Leighton |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Notes | Coordinating Wallcovering Pbfc-3536 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 50%, Linen - 50% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items