This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Larkin - Natural
- Lee Jofa
- Blithfield
- Leighton
SKU
BFC-3719.106.0
In stock
Minimum Order Quantity: 1.1
| Width | 55.5 in (140.97 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Blithfield |
| Collection | Leighton |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 51%, Viscose - 28%, Linen - 16%, Polyester - 5% |
| Furniture Grade | 73 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 32,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items