This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bold Lines - Stone
- Kravet Couture
- Art District
SKU
BOLD LINES.1116.0
In stock
Bold Lines features gestural brushstrokes printed on a luxurious linen ground. Its eye-catching design has a hand-painted look with a modern vibe. Also available as a wallcovering.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 35.98 in (91.39 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
| Halfdrop | 18 in (45.72 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Art District |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Printed In USA on imported greige |
| Finish | Softened |
| Notes | Coordinating Wallcovering W4267 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 7 - 8 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 16,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
