This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Persian Garden Velvet - Peacock
- G P & J Baker
- East To West
SKU
BP10711.1.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Collection | East To West |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 17 - 18 Weeks |
| Composition | Viscose - 55%, Cotton - 45% |
| Furniture Grade | 68 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 50,000 Cycles |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
| CA Prop65 | California Residents click here for information |
Similar Items
