This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ode To Spring Cotton & Linen Print - Soleil
- Brunschwig & Fils
SKU
BR-79599.315.0 - Discontinued
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 4 - 5 Weeks |
| Composition | Cotton - 50%, Linen - 50% |
| Furniture Grade | 51 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items