This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
The Flowers Of Jamakhana - Grenadine/Orange Spice
- Brunschwig & Fils
- Les Alizes
SKU
BR-800052.M16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 65 in (165.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 54 in (137.16 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Les Alizes |
| Type | Crewel |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 77%, Acrylic - 23% |
| Pattern | Medallion / Suzani / Persian |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items