This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Beaufort Taffeta Plaid - Strawberry
- Brunschwig & Fils
SKU
BR-89261.136.0 - Discontinued
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.5 in (19.05 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.75 in (17.15 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 23 |
| Pattern | Plaid / Check |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items