This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Whitney Accent Chair
- Kravet Design
- The Modern Collection
SKU
C220.OCCASIONAL CHAIR.0
41W x 25.5D x 31.5H
In stock
Whitney Accent Chair
Weltless, steel frame. Available Finishes: Burnished Iron, Bronze Iron, Tuscan Gold, Champagne.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 6 Weeks |
| Collection | The Modern Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 41 in |
| Depth | 25.5 in |
| Height | 31.5 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Depth | 19 in |
| Yardage | 5 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning