This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ninsome - 115
- Kravet
- Indoor / Outdoor
SKU
CP103029/C.115.0
In stock
Ninsome - 115
Practical and vibrant, Ninsomes polypropylene construction and sleek design bring you the best of both worlds. Easy to clean and durable, the geometric color pattern provides a cool backdrop that provides a special touch to any room, whether inside or outside.
| Brand | Kravet |
|---|---|
| Collection | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Carpet Category | Broadloom |
| Available Size | KNO: Cut to order, 13.2ft wide. Wall to wall application |
| Size Shown | 2X3 |
| Composition | Polypropylene - 100% |
| Availability | Stock |
| Construction | Machine Weave |
| Width | 158 in (401.32 cm) |
| Vertical Repeat | 41 in (104.14 cm) |
| Horizontal Repeat | 39 in (99.06 cm) |
Please confirm stock as Kravet LLC cannot guarantee immediate availability of all sizes at all times.
Installation services available for wall to wall application. This BROADLOOM product can be finished into an area rug. A variety of edge treatments are available - from machine edging to hand-finishing - allowing designers unlimited possibilities in size and shape. To inquire, please contact our Carpet Help Desk at carpet@kravet.com.
| Pattern | Diamond |
|---|---|
| Cleaning Code | Professional Cleaning Only |