This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Farah Woven - Sky
- Lee Jofa
- Paolo Moschino
- Woven Collection
SKU
2026101.5.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 10.5 in (26.67 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Paolo Moschino |
| Collection | Woven Collection |
| Type | Linen |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Warp Print |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 55%, Cotton - 45% |
| Furniture Grade | 89 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 24,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims, Stripes |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items