This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bubo - 04
- Kravet Couture
- Lizzo
- Terai
SKU
LZ-30442.04.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14.75 in (37.47 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Lizzo |
| Collection | Terai |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 51%, Viscose - 42%, Polyester - 7% |
| Furniture Grade | 85 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items