This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ketut Wp - Black
- Caroline Cecil Textiles
- Origins Wallcovering
SKU
CCP-2346.18.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Brand | Caroline Cecil Textiles |
|---|---|
| Collection | Origins Wallcovering |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| General Delivery If Not In Stock | 3 - 4 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Pretrimmed |
| Railroaded | No |
| Notes | Liner Recommended;Coordinates With Fabric Ccf-2324 |
| Note | Priced And Sold By The 11 Yard Roll |
| Composition | Cellulose - 48.6%, Binder - 18.2%, Other - 17.2%, Polyester - 16% |
| Width | 27.5 in (69.85 cm) |
| Vertical Repeat | 6.75 in (17.15 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Wallcovering Area | 75.63 Square Feet |
| Pattern | Diamond, Small Scale |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items