This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Wells Slipcover Swvl Chr
- Kravet Edge
- Kravet Collection
SKU
CH301-S.UPHOLSTERED CHAIR.0
In stock
Wells Slipcover Swvl Chr
Muslin under slipcover. Also available as: Slipcovered Sofa (CH3001-1S).
| Brand | Kravet Edge |
|---|---|
| Type | Chairs |
| Motion Type | Swivel |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 8 - 10 Weeks |
| Collection | Kravet Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a 5 year manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Width | 27 in |
| Height | 32 in |
| Inside Width | 21 in |
| Inside Depth | 20.5 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Yardage | 6 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning