This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Harmony Button Sofa
- Kravet Design
SKU
D223B EXT.SOFA.0
88W x 44D x 32.5H
In stock
Harmony Button Sofa
SKU as shown: D223B EXT 73 S. Select from tufted or plain seat; and border or boxed gap back. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 88 in |
| Depth | 44 in |
| Height | 32.5 in |
| Inside Width | 78 in |
| Arm Height | 28.5 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Depth | 21.5 in |
| Yardage | 22 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning