This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Deco Swirl - Ocean
- Kravet Basics
- Mid-Century Modern
SKU
DECO SWIRL.5.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.55 in (69.98 cm) |
| Halfdrop | 13.75 in (34.93 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Mid-Century Modern |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Calendered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Cotton - 100% |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 9,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
