This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Morton Chair
- Kravet Design
SKU
DS297.OCCASIONAL CHAIR.0
28W x 30D x 36H
In stock
Morton Chair
Trim as shown additional.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 28 in |
| Depth | 30 in |
| Height | 36 in |
| Inside Width | 24 in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 6 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning