This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Lorane Sofa
- Kravet Design
SKU
DS3301-1.SOFA.0
91W x 35D x 33H
In stock
Lorane Sofa
Also available: chair. Seat depth without kidney 23''. Available by the inch. Custom inquiries invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 91 in |
| Depth | 35 in |
| Height | 33 in |
| Inside Width | 83 in |
| Arm Height | 23 in |
| Seat Height | 19 in |
| Seat Depth | 18 in |
| Yardage | 15 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning