This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Deal Sofa
- Kravet Design
SKU
DS4001-1.SOFA.0
105W x 39D x 34H
In stock
Deal Sofa
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 105 in |
| Depth | 39 in |
| Height | 34 in |
| Inside Width | 85 in |
| Arm Height | 32 in |
| Seat Height | 21 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 27 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning