This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dallas Sofa
- Kravet Design
SKU
DS4003-1.SOFA.0
96W x 42D x 34H
In stock
Dallas Sofa
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Sofas |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 96 in |
| Depth | 42 in |
| Height | 34 in |
| Inside Width | 85 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 18 in |
| Seat Depth | 21 in |
| Yardage | 25.5 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning