This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dakota Chair
- Kravet Design
- The Modern Collection
SKU
DS405.UPHOLSTERED CHAIR.0
30W x 38D x 32H
In stock
Dakota Chair
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 10 Weeks |
| Collection | The Modern Collection |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 30 in |
| Depth | 38 in |
| Height | 32 in |
| Inside Width | 23 in |
| Arm Height | 24 in |
| Seat Height | 16 in |
| Seat Depth | 24 in |
| Yardage | 6 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning