This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Dune Hill - Canyon
- Kravet Couture
- Art District
SKU
DUNE HILL.24.0
In stock
Dune Hill features large organic shapes that resemble colorful sand dunes. Exquisitely printed on a fine blend of fibers in Italy, this bold pattern perfectly lends itself to bedspreads, pillows and drapery applications. Also available as a wallcovering.
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 25.19 in (63.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 26.77 in (68 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Art District |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Notes | Coordinating Wallcovering:W4269 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 51 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Stripes |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items