This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Embrace - Cocoa
- Threads
- Threads Spring
SKU
ED85021.290.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 11 in (27.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 4 in (10.16 cm) |
| Brand | Threads |
| Collection | Threads Spring |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 55%, Polyester - 25%, Viscose - 15%, Linen - 5% |
| Furniture Grade | 36 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 9,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Lattice/Scrollwork |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items