This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Horizon - Cream
- Clarke & Clarke
- Olympus
SKU
F1101/01.CAC.0 - Discontinued
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7.32 in (18.59 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.89 in (17.5 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | Olympus |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 79%, Cotton - 21% |
| Furniture Grade | 16 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items