This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Flamingos Cot/Lin Print - Wht/Fuch On Sfoam
- Cole & Son
- Contemporary Fabrics
SKU
F111/3010L.CS.0
In stock
| Width | 53.9 in (136.91 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 23.7 in (60.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 17.9 in (45.47 cm) |
| Brand | Cole & Son |
| Collection | Contemporary Fabrics |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 53%, Cotton - 35%, Nylon - 12% |
| Furniture Grade | 40 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal/Insects, Novelty |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | Ws-Solvent And/Or Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items