This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Willow Boughs Jacquard - Linen
- Clarke & Clarke
- William Morris Weaves
SKU
F1747/02.CAC.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 30.7 in (77.98 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Brand | Clarke & Clarke |
| Collection | William Morris Weaves |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | For Drapery And Decorative Use Only |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 60%, Cotton - 40% |
| Pattern | Botanical & Floral, Texture |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
Certification Letters
Similar Items