This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Gentry Swivel Chair
- Kravet Design
- Larry Laslo
SKU
FS482S.UPHOLSTERED CHAIR.0
29W x 32D x 31H
In stock
Gentry Swivel Chair
Also available: Stationary Chair, Ottoman.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Designer | Larry Laslo |
| Type | Chairs |
| Motion Type | Swivel |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 4 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 29 in |
| Depth | 32 in |
| Height | 31 in |
| Inside Width | 21.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 17.5 in |
| Seat Depth | 22.5 in |
| Yardage | 8.75 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning