This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Tempest Chair
- Kravet Design
- Michael Berman
SKU
FS550.OCCASIONAL CHAIR.0
26W x 32.5D x 35.5H
In stock
Tempest Chair
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Designer | Michael Berman |
| Wood Type | Kravet Maple |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 4 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 26 in |
| Depth | 32.5 in |
| Height | 35.5 in |
| Inside Width | 22.5 in |
| Arm Height | 25 in |
| Seat Height | 18.5 in |
| Seat Depth | 20.5 in |
| Yardage | 4 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning