This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Mont Wing Chair
- Kravet Design
- Michael Berman
SKU
FS568.UPHOLSTERED CHAIR.0
32.5W x 35D x 38H
In stock
Mont Wing Chair
Custom Inquiries Invited.
| Brand | Kravet Design |
|---|---|
| Designer | Michael Berman |
| Wood Type | Kravet Oak |
| Type | Chairs |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 4 Weeks |
| Warranty | This Kravet Furniture frame carries a lifetime manufacturer's warranty to the original owner. Kravet Inc. Furniture is designed with residential use in mind. For commercial applications please check with your representative on suitability. |
| Furniture Sustainability | Click here to learn more about Kravet Furniture's Sustainability Statement |
| Width | 32.5 in |
| Depth | 35 in |
| Height | 38 in |
| Inside Width | 26 in |
| Seat Height | 20 in |
| Seat Depth | 23.5 in |
| Yardage | 10.75 Yards (54W, Plain) |
| End Use | Upholstery |
|---|
California Residents: Proposition 65 warning