This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Chevron - Coral
- Gaston Y Daniela
SKU
GDT1164.006.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 2
| Width | 57.48 in (146 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 1.97 in (5 cm) |
| Horizontal Repeat | 1.18 in (3 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In France |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 100% |
| Furniture Grade | 30 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 40,000 Cycles |
|---|---|
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 6,000 Double Rubs |
| Pattern | Herringbone/Tweed, Texture |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items