This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Tatil - Cobre
- Gaston Y Daniela
- Icaria Indoor Outdoor
SKU
GDT5776.001.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.63 in (6.68 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.63 in (6.68 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Icaria Indoor Outdoor |
| Type | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polypropylene - 100% |
| Furniture Grade | 38 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Plaid / Check |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
Certification Letters
Similar Items