This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spiral - White/Shell
- Lee Jofa Modern
- Allegra Hicks
- Collection
SKU
GWF-2621.112.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 20 in (50.8 cm) |
| Horizontal Repeat | 21.5 in (54.61 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Designer | Allegra Hicks |
| Collection | Collection |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 60%, Cotton - 30%, Nylon - 10% |
| Furniture Grade | 55 |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items