This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Bella Diamond - Sun/Spice
- Lee Jofa Modern
SKU
GWF-2801.412.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.25 in (10.8 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.25 in (10.8 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| Composition | Front: Viscose - 100%; Back: Silk - 100% |
| Furniture Grade | 73 |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 3,000 Double Rubs |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items