This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Coil Velvet - Ivory
- Lee Jofa Modern
SKU
GWF-3035.101.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.38 in (33.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.78 in (35 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 86%, Polyester - 14% |
| Furniture Grade | 48 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items