This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Little Clintch - Brown
- Lee Jofa Modern
- David Hicks By Ashley Hicks
- Solarium Volume I
SKU
GWF-3323.68.0 - Discontinued
In stock
| Width | 49.5 in (125.73 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6 in (15.24 cm) |
| Horizontal Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Designer | David Hicks By Ashley Hicks |
| Collection | Solarium Volume I |
| Type | Embroidery, Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Front: Polyester - 100%; Back: Acrylic - 100% |
| Furniture Grade | 50 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items