This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kenwyn - Sand
- Baker Lifestyle
SKU
LB50099.130.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Brand | Baker Lifestyle |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 9 - 10 Weeks |
| Composition | Cotton - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items