This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Fortuna - Rosa/Burdeos
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo X
SKU
LCT1147.002.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.53 in (11.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.53 in (11.51 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo X |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 51%, Linen - 21%, Cotton - 17%, Polyester - 11% |
| Furniture Grade | 50 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 31,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items