This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Espinela - Antracita
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo X
SKU
LCT1149.002.0
In stock
| Width | 63 in (160.02 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.36 in (8.53 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.44 in (8.74 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo X |
| Type | Chenille |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 52%, Rayon - 24%, Viscose - 24% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items