This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Jota - Teja
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo X
SKU
LCT1150.002.0
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.06 in (23.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.47 in (34.21 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo X |
| Type | Embroidery, Linen |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Front: Linen - 54%, Viscose - 38%, Cotton - 8%; Back: Cotton - 100% |
| Furniture Grade | 94 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 10,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
Certification Letters
Similar Items