This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Capricornio - Crudo
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo X
SKU
LCT1151.001.0
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4.61 in (11.71 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.41 in (11.2 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo X |
| Type | Embroidery, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Front: Polyester - 65%, Wool - 35%; Back: Cotton - 100% |
| Furniture Grade | 108 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 45,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items