This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Calato - 03
- Kravet Design
- Lizzo
- Ancestry
SKU
LZ-30432.03.0
In stock
| Width | 51.57 in (130.99 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.34 in (8.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 4.33 in (11 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Lizzo |
| Collection | Ancestry |
| Country of Manufacture | Made In Spain |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 44%, Polyester - 30%, Acrylic - 26% |
| Furniture Grade | 44 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 26,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Hh-Machine Wash, Delicate |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items