This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Moala - Multi
- Kravet Couture
- Marquesas
SKU
MOALA.319.0
In stock
| Width | 58.27 in (148.01 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 35.8 in (90.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 28.35 in (72.01 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Marquesas |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Austria |
| Finish | Sanforized |
| Notes | Coordinates With Wallpaper W3621-319 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Tropical |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
